
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3 mm |
| Width | 3 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 10 |
| Height | 1 mm |
| Thickness | 0.9 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Output Current | 20 A |
| Output Voltage | 14.4 V |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Max Output Current | 20 A |
| Quiescent Current | 2.5 mA |
| Max Frequency | 360 kHz |
| Switching Frequency | 300 kHz |
| Max Input Voltage | 18 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 591 mV |
| Max Output Voltage | 14.4 V |
| Duty Cycle | 85 % |
| Schedule B | 8542390000 |
| Output Type | Transistor Driver |
| Topology | Buck |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Function | Step-Down |
Stock: 6
Distributors
pcbx
Unit Price$1.63795
Ext.Price$1.63795
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.63795 | $1.63795 |
| 10 | $1.40333 | $14.03330 |
| 25 | $1.26457 | $31.61425 |
| 50 | $1.13953 | $56.97650 |
| 100 | $1.02684 | $102.68400 |
| 300 | $0.99226 | $297.67800 |
| 500 | $0.95885 | $479.42500 |
| 1000 | $0.92868 | $928.68000 |
